Çağrı Merkezi ( Call Center ) Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Çağrı Merkezi ( Call Center ) Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

 Çağrı merkezi ( Call Center ), bir şirkete gelen aramalara cevap verilen veya dışarıya arama yapılan iletişim ofisidir. Çağrı merkezleri,  birçok şirketin müşteri hizmetleri ve destek fonksiyonu üzerine odaklandığı modern toplumda işletmeler için son derece önemli bir hale gelmiştir. 

 Çağrı merkezi aracılığıyla işletmeler ile müşterileri arasında profesyonel bir iletişim köprüsü kurularak güçlü ilişkiler oluşturulmaktadır. Müşterileri daha mutlu,  daha sadık, ürün almaya daha yakın bir hale getiren bu hizmetler işletmeler için daha fazla gelir sağlamanın ve müşterileri elde tutmanın en açık yöntemi olarak bilinmektedir.

 Çağrı merkezleri, genelde müşterileri arayan ve müşteriler tarafından aranan temsilcilerin olduğu büyük ofislerdir. Bir çağrı merkezinin boyutuna bağlı olarak, bir ofiste 12’den az veya 100’den fazla temsilci bulunabilir. Banka gibi müşterilerine ücretsiz hizmet veren kuruluşlar genelde gelen çağrıları cevaplamaya odaklanırlar. Bu örnekte, temsilciler müşterilere, hesap bakiyesini bildirme, soruları yanıtlama ve kredi başvurularını alma gibi hizmetler sunarlar. 

Çağrı Merkezi ( Call Center ) olarak nitelendirilebilecek merkezler artık sadece "telefon çağrısı" almamaktadır, aynı zamanda e-posta, fax, sms, çevirimiçi sohbet (online chat) gibi iletişim kanallarını da yönetmektedirler.

Çağrı Merkezi ( Call Center ) Avantajları

 Çağrı merkezleri şirketlere çeşitli faydalar sağlayabilirler. Telefon bazlı hizmet ve desteği bir konumda toplayarak, şirketler, arama yoğunluğuna göre eleman sayısını kolayca ayarlayabilirler. Çağrı merkezleri neredeyse her yerde olabilirler, bu da şirketlere zaman dilimlerinden yararlanma ve çalışanlarını daha uygun bütçeye çalıştırma olanağı sağlar. Bunun yanında, Çağrı merkezleri, şirketlerin teknoloji ihtiyaçlarını bir konumda toplayarak, bu teknoloji ürünlerinin birçok küçük ofis yerine tek bir yerde toplanmasına olanak verir. Bu sayede bakım, güncellemeler ve eğitim daha kolay ve sorunsuz ilerleyebilmektedir.

Teknoloji

 Bir çok Çağrı merkezi, performanslarını ve müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla farklı teknolojiler kullanırlar. Çağrı Merkezleri çoğu kez gelen aramaları sıralarına göre temsilcilere dağıtan otomatik arama dağıtımını kullanırlar. Diğer çağrı merkezleri, gelen çağrıları gözden geçirerek müşteri memnuniyetine en uygun olacak temsilciyi seçen kalite kontrol çalışanlarına bağlı olarak yürüyen faydalı arama görüntüleme sistemi kullanırlar. Çağrı merkezleri teknolojileri, çalışanlarının müşterilere daha etkili bir hizmet verebilmeleri için her gün gelişmektedirler.

Dış Kaynak Kullanımı

 Dış kaynak kullanımı arttığından beri çağrı merkezleri çok popüler hale gelmişlerdir. Dış kaynak kullanımında, şirketler, bazı işleri diğer şirketlere vererek onlara iş sağlarlar. Çağrı merkezi donanım bakımı ve personeli yüksek fiyatlı olabilir, bu yüzden çoğu şirket telefon fonksiyonlarını, başka bir Çağrı merkezinin yönetmesini tercih etmektedirler. Bu durumda, dış arama merkezi personeli, birden fazla şirket adına çalışmaları için gerekli bir eğitim alabilir.

Albinasoft Çağrı Merkezi , müşterilerine verdiği eşsiz hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak ve işletmenizin gelirlerini arttırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Müşterilerinizi marka fanatiklerine dönüştürmek için hizmetinizdeyiz.