Müşteri Hizmetlerinizi Geliştirmek İçin Albinasoft Çağrı Merkezi'nden Öğrenebileceğiniz 10 Şey

Müşteri Hizmetlerinizi Geliştirmek İçin Albinasoft Çağrı Merkezi'nden Öğrenebileceğiniz 10 Şey

 Hayatta öğrendiğiniz derslerin en önemlilerinden biri kuşkusuz ki şudur: ‘Bir işte ne kadar iyi olursan ol, birileri senden daha iyi olacaktır’.

İş hayatında da, günlük hayatta olduğu gibi önemli olan, yarışı bir sürat koşusu olarak değil, bir maraton olarak görmektir. Müşteri deneyimi konusunda bir şeyler öğrenebileceğinizin farkında olmaktır.

Aşağıda müşteri deneyiminizi geliştirmek konusunda size yardımcı olacak 10 önemli tavsiyeyi görebilirsiniz.

  1. Şefkatli ve arkadaş canlısı olun

Müşterilere karşı arkadaşça davranmanın kusursuz müşteri deneyimini sağlamak açısından önemli olduğunu görmek için bilim adamı olmaya gerek yok. Müşterilerinize gerçekten değer verdiğinizi gösterecek iletişim kanallarına sahip olun ve markanızı samimi tutarak müşterilerinizle harika ilişkiler kurun.

  1. Müşteri geri dönüşleri isteyin

Kırık olduğunu bilmediğiniz bir şeyi tamir edemezsiniz (ya da geliştiremezsiniz). Müşterilerinizden geri dönüş almak doğru değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacaktır. Rakipleriniz bunu yapıyor, bu yüzden onların bildiklerini öğrenin ve başa geçmek için çaba gösterin. Müşteri şikayet ve önerilerinin önemini göz önünde tutun. Bu geri bildirimlere göre hizmetlerinizi iyileştirmek için işletmenizde yenilikler ve onarımlar yapın.

  1. Müşteri neredeyse orada olun

Çoklu-kanal sadece moda bir sözcük değil, müşterilerinize en çok zaman geçirdikleri yerde ulaşmanın yoludur. Ancak birçok kanalda (sohbet, mobil, sosyal ağ, telefon vb.) müşteri hizmeti sağlamak o kadar da kolay değildir. Bu yüzden, rakiplerinizin bu alandaki çalışmalarını takip edin ve onların başarılarından ders alın. Sektörün ve hedef müşterilerin davranışlarını yakından inceleyin ve müşteri kitlenize doğru zamanda doğru yerde kendinizi gösterin.

  1. Müşteri beklentilerini aşın

Söylemesi kolay! Ancak müşterilerinizin beklentilerini bilmek, kaliteli bir müşteri hizmeti sunmanın ilk adımıdır. Sektörünüzde adından sıkça söz edilen bir marka olmak istiyorsanız bunu gerçekten hak ettiğinizde müşterileriniz sizi taçlandıracaktır.

  1. Yeni bir yaklaşım deneyin

Burada işler zorlaşıyor: müşteri hizmetleri alanındaki son trend ve teknolojileri takip etmek, tam zamanlı bir iştir. Birçok şirket, detaylı rapor ve webinar yollarından elde ettikleri endüstriyel verileri toplarken rakiplerinin pratiklerini göz ardı eder – ta ki çok geç olana kadar. Her zaman izleyin… ve öğrenin. İnovasyon ve teknolojiyi asla göz ardı etmeyin.

  1. Müşterilerinizi memnun tutun

Müşteri memnuniyeti geniş bir konudur, müşteri hizmetlerinden çok daha fazlasını kapsar ancak, yolculuğun başladığı nokta da budur. İster bekleme süresini kısaltarak, ister müşteri sorunlarını tek aramada çözerek olsun, mutlu bir müşteri yaratmak, sadık bir müşteri yaratmaktır – bu müşteriler markanızla uzun süre çalışacaklardır (kartlarınızı doğru oynarsanız bu kişiler size potansiyel müşteri bile kazandırabilirler).

  1. Lider olun

Hangi endüstride çalışıyor olursanız olun, lider olmak fayda getirir. Bu günlerde her şirket, ‘fikir lideri’ veya ‘önde gelen uzman’ olmak için yarışır. İnsanların rakiplerinize neden saygı duyduğunu öğrenerek oyununuzu mükemmelleştirmeye bir adım daha yaklaşırsınız.

  1. Baskı altında çalışın

Günlük hayatta olduğu gibi iş hayatında da çoğu kez en kötü performansımıza göre değerlendiriliriz. Baskı altında çalışmak, yüksek performansa sahip organizasyonları zayıf şirketlerden ayıran başlıca kriterdir.

  1. Hatalarından ders alın

Hepimiz hata yaparız… neyse ki rakiplerimiz de buna dahildir! Sürekli takipte olun. Hatalarınızın farkına varın ve hızla yaptığınız hatalardan uzaklaşma yöntemlerinizi geliştirmeye başlayın.

  1. Güçlü yönlerinizi kullanın

‘Kimsen o ol’. Burada iletilmek istenen mesaj elbette ‘güçlü yönlerini kullan ve yapabileceğinin en iyisini yap’ tır. Güçlü yönlerinizi bilmiyorsanız rakiplerinize bakın – onlar size hangi alanda daha başarılı olduğunuzu göstereceklerdir. (ve elbette sizi tercih eden müşterilerinize de sorun)

Unutmayın! Sürekli gelişim ve yeni bir şeyler öğrenmenin anahtarı açık fikirli kalmaktır. Frank Zappa’nın da dediği gibi,

‘Akıl paraşüt gibidir, açık değilse işe yaramaz.’

 

Müşteri Deneyimlerini ve Müşteri İlişkilerini güçlendirmek için birlikte çalıştığımız Türkiye'nin önde gelen kurum ve markalarına olduğu gibi size de yardımcı olalım.

 

Albinasoft A.Ş Çağrı Merkezi ve Yazılım Hizmetleri İLETİŞİM 0312 995 00 20 - info@albinasoft.com